Jak zaplanować czas z małym dzieckiem

Narodziny małego dziecka zawsze powoduje znaczące zmiany w codzienności jego rodziców. Dowolne dotąd spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do klubów, spotkania ze znajomymi czy nocne imprezy szybko stają pod znakiem zapytania. Upłynie trochę czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz planować, jak może mijać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Często powtarzana mądrość mówi: śpij, gdy niemowlę śpi. Wiele kobiet z przekąsem dodaje do niej: gotuj kiedy niemowlę gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie należy jednak wyśmiewać tego porzekadła. W pierwszych dniach po pojawieniu się dziecka to właśnie noworodek powinien być najistotniejszy. Postaraj się poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się niezmytymi talerzami w zlewie czy poplamioną podłogą w korytarzu. Wszelkie domowe porządki mogą zostać odłożone na później. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że nowy członek rodziny będzie pragnął spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Musisz zapewnić mu poczucie bliskości. Nie zdziw się, jeśli maluch będzie bez przerwy chciał picia. W pierwszych tygodniach życia noworodek nie ma jeszcze uregulowanych przerw między codziennymi posiłkami. Może więc być tak, że raz przerwa wyniesie nawet trzy godziny, a później maleństwo będzie chciało o jedzenie co kilka minut.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Najważniejszą zasadą, jaka powinna sterować życiem świeżo upieczonej matki jest brak planu dnia. Przy nieustalonym rytmie dobowym malucha każdy plan może być nie do spełnienia. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, szybko możesz zirytować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli znajdziesz trochę czasu, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w czasie drzemki dziecka. W tej sytuacji poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się denerwować.

Nie denerwuj się, jeśli na początku opiekowanie się o maleństwo będzie dla ciebie za trudne. Wiedza przychodzi z czasem.

Powered By WordPress |